Nasze cele i formy pracy

Celem naszej pracy jest zaspokojenie prawdziwych, podstawowych potrzeby małego dziecka , zapewnienie mu jego prawa do dzieciństwa do swobodnej zabawy i rozwoju pełnej osobowości.

Nauczyciele przedszkola swoją praca opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjna wspomagają dziecko w jego indywidualnym rozwoju, w sferze żywego myślenia, głębi uczuć i twórczej aktywności tak by na dalszej drodze kształcenia, jako dorosły człowiek, mógł odkryć cel własnego życia i wykształcić własny sąd o świecie.

I. W pracy wychowawczo – dydaktycznej osiągamy to przez:

• stworzenie dziecku harmonijnego otoczenia (odpowiednie barwy, odpowiednie ukształtowana przestrzeń, itd.);
  • zajęcia artystyczne ( malowani, modelowanie, śpiew ,gra na instrumentach ,eurytmia itd.);
  • różne czynności rękodzielnicze (farbowanie, praca w drewnie, szycie, haftowanie, filcowanie, wyplatanie, tkanie itd.);
  • zajęcia związane z codziennym prowadzeniem gospodarstwa domowego i ogrodu;
  • staranne wyrażanie się ,wzbogacanie słownictwa i staranna gestykulacja;( korowody , teatrzyki lalkowe , opowiadanie bajek i baśni.)

II Praca opiekuńcza

Zadania opiekuńcze realizowane są odpowiednio do wieku dzieci i potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem obowiązujących w przedszkolu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

1. Opiekę nad dziećmi przebywającymi przedszkolu sprawują nauczyciele.
  2. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających poza terenem przedszkola i podczas wycieczek odpowiada nauczyciel i inna osoba dorosła sprawująca rolę opiekuna.
  3. Odpowiedzialność ta trwa od czasu przyjścia dziecka do przedszkola aż do momentu odebrania go przez rodziców bądź opiekunów.
  4. Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą pełne bezpieczeństwo.

III Działalność profilaktyczna i prozdrowotna.

1. Przedszkole współpracuje z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 1
  2. Prowadzenie zajęć eurytmii.
  3. Swobodna zabawa dzieci.
  4. Zabawa w ogródku przedszkolnym bez względu na pogodę.
  5. Zajęcia rozwijające wszystkie zmysły dziecka.
  6. Zabawa i praca z naturalnymi materiałami .
  7. Przestrzeganie rytmów: dnia , tygodnia i roku.
  8. Pogadanki z rodzicami na temat higienicznego trybu życia.
  9. Organizowane spotkań z psychologiem, lekarzem, logopedą.

IV Praca z Rodzicami

Podstawowym wynikiem pozytywnego rozwoju dziecka jest dobra współpraca rodziców z przedszkolem. W naszym przedszkolu przebiega ona na kilku płaszczyznach.

1. Wizyta wychowawcy w domu rodzinnym dziecka:
    1. obserwacja dziecka w innych warunkach niż przedszkole;
    2. zdobycie szerszej wiedzy o dziecku niezbędnej dla wychowawcy i rodziców;
    3. służenie rodzicom radą i pomocą w przypadku trudności;
  2. Indywidualne rozmowy z rodzicami w przedszkolu:
    1. analiza prac artystycznych dzieci;
    2. omawianie dziecka na podstawie prowadzonej obserwacji;